Az, hogy valaki az iskolában nem teljesít kiemelkedően, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem viszi majd semmire; bármennyire is szeretik a tanárok ezzel riogatni lusta diákjaikat. Az alábbi sztárok, hírességek is tökéletes példák erre.
Nos, ők sem jeleskedtek az iskolai évek alatt, mégis az egész világ ismeri a nevüket. Attól ugyanis, hogy valaki nem éltanuló, még lehet tehetséges, akár több területen is; hisz mindenki jó valamiben, ha nem is feltétlenül az iskolapadban.
Leonardo DiCaprio
A régóta csúcson lévő sztárról csak kevesen gondolnák, hogy egykor ő volt az osztály fekete báránya. Olyan rosszul tanult ugyanis, hogy azt már maguk a gyerekek is szóvá tették. Így aztán a kis Leo az iskolában még hírből sem ismerte a népszerűséget, sőt, rossz jegyei miatt
társai Letardonak csúfolták.
Ráadásul a jegyei miatt annyira szégyellte magát a szülei előtt, hogy gyakran átírta azokat az ellenőrzőjében. Végül megtalálta azt a hivatást, amivel beírta nevét a halhatatlan hollywoodi sztárok közé.
Catherine Zeta-Jones
Az Oscar-díjas szépség tizenöt évesen a színészetért hagyta abba a tanulást, majd több ifjúsági darabban is szerepet kapott. A televízióban Seherezádé szerepében debütált 1990-ben, majd a Kolombusz, a felfedező című filmben szerepelt együtt Marlon Brandóval.
Ma már a legjobban fizetett színésznők egyike, vagyona meghaladja a 36 millió fontot.
Ryan Gosling
A népszerű sztárnak annyira nehezen ment az olvasás és általában a tanulás, hogy hamar egy speciális nevelési igényű gyermekeknek fenntartott osztályban találta magát. Nem volt elég, hogy hiperaktívnak nyilvánították, de még az iskolatársai is kiközösítették, sőt gyakran bántalmazták is. Ezért aztán tízéves korában az édesanyja úgy döntött, hogy inkább otthon tanítja tovább.
Két évvel később pedig már jöttek a sikerek: a kiskamasz egyre ismertebb lett mint gyerekszínész.
Cameron Diaz
Minden bizonnyal vegyes érzelmekkel vethette bele magát a Rossz tanár című film forgatásába, saját bevallása szerint ugyanis utálta az iskolát. Folyton elfelejtett házi feladatot írni, és
16 évesen valósággal menekült a modellkedésbe, csak hogy ne kelljen többet iskolapadban ülnie.
Robert De Niro
Vito Corleone és Jake LaMotta megformálója egyike a világ legsármosabb, legnépszerűbb és legjobban fizetett színészeinek: kétszer nyert Oscar-díjat, egyszer Golden Globe-díjat is kapott, TriBeCa Production nevű filmstúdiója sikeresen működik,
érettségi bizonyítványt azonban soha nem szerzett.
Robert De Niro tizenhetedik születésnapja előtt hagyta ott a középiskolát, Stella Adler és Lee Strasberg színiiskolájában kezdett színészetet tanulni, majd kezdetben televíziós reklámokban és színházi darabokban játszott.
Harrison Ford
A Csillagok háborúja-trilógia, az Indiana Jones-filmek és a Szárnyas fejvadász sztárja
diszlexiája miatt nehezen tanult meg írni és olvasni.
Sosem tartozott a jó tanulók közé, még a diplomaosztó előtt otthagyta az intézményt. Ám ez egyáltalán nem hátráltatta abban, hogy sikeres színészi karriert fusson be.
Kristen Stewart
Az Alkonyat sztárja utoljára 13 évesen ült iskolapadban, ami érthető, hiszen nagyon elfoglalt volt: már 12 éves kamaszlányként is egyfolytában forgatott. Igaz, állítása szerint maradt volna,
ám szörnyű tanárai voltak.
Tom Cruise
Diszlexiájának köszönhetően ő is hadilábon állat az írással és olvasással.
"Be kellett gyakorolnom, hogyan összpontosíthatom a figyelmemet. Ezáltal nagyon vizuálissá váltam és megtanultam, hogyan hozzak létre mentális képeket, amelyek segítenek az olvasott szöveg megértésében."
Quentin Tarantino
A Ponyvaregény, a Kill Bill-filmek és számos más összetéveszthetetlenül "tarantinós" kultikus mozi rendezője olyannyira utált tanulni, hogy már
15 évesen otthagyta a középiskolát,
és inkább beiratkozott egy színitanodába - ahonnan aztán két év múlva szintén kilépett. Bár a jegyei alapján azt feltételezték róla, hogy igen csekélyek az értelmi képességei, később kiderült, hogy épp ellenkezőleg: az átlagnál jóval magasabb, 160-as az IQ-ja.
Billy Joel
Összesen harminchárom dala került fel a TOP 40-es listára, 1999 óta a Rock’n Roll Halhatatlanok Csarnokának tagja, érettségi bizonyítványt azonban ő sem szerzett.
Joel a Hicksville középiskola 1967-es évfolyamának volt a diákja, de az utolsó vizsgájáról egész egyszerűen elkésett. A gimnázium vezetői huszonöt évvel később
tiszteletbeli érettségi bizonyítványt adtak át a világhírű zenésznek.
Peter Jackson
Az új-zélandi rendező-producer tizenhét évesen intett búcsút a középiskolának, már akkor is a filmiparban szeretett volna tapasztalatokat szerezni. Nem sikerült munkához jutnia, ezért fényképészgyakornok lett, éjszakánként azonban horrorfilmek és sci-fik forgatókönyvén és effektjein dolgozott - később szerzett egy használt, 250 dolláros kamerát, és ezzel kezdte forgatni első komolyabb filmjét.
A világsikert és a dollármilliókat a Gyűrűk Ura hozta meg neki.
Steve Jobs
Az Apple alapítója, egykori elnöke, vezérigazgatója egyszerűen lusta volt, így a tanítójának meg kellett vesztegetnie őt, hogy tanuljon. Ekkor azonban olyan magas pontszámot ért el a tesztjén, hogy
az iskola felajánlotta: ugorjon át néhány osztályt és menjen rögtön középiskolába.
A szülők visszautasították az ajánlatot, és Steve-ből haláláig így is az elmúlt évtizedek legnagyobb befolyással bíró üzletembere lett.
Simon Cowell
Az American Idol, a Britain’s Got Talent és a brit The X Factor bírája és producere annyira rossz tanuló volt, hogy
16 évesen otthagyta az iskolát a showbiznisz világáért.
Vagyona 80 millió dollárra nőtt az elmúlt években; a tehetségkutató műsorok mellett ugyanis Simon saját produkciós cége, a SyCo Records is sikeres. Az ötvennyolc éves producer, mikor kamaszként kimaradt a középiskolából, először az EMI levélhordója lett, néhány év múlva azonban elindította saját vállalkozását. Mai sikereit és vagyonát elnézve megérte ifjúkori radikális döntése.
Agatha Christie
Az angol írónő, a krimi koronázatlan királynője nemcsak a számokkal, hanem a betűkkel is hadilábon állt; édesanyja nem hagyta, hogy korán megterheljék az "olvasás nehéz tudományával". Bár nyolcévesen magától megtanult olvasni, ennek ellenére később a francia nyelvvel az iskolában nem boldogult. Franciországba küldték, ahol könnyedén elsajátította a nyelvet.
"Engem a családban mindig lassúnak ismertek. És ez így is volt, valóban, tudtam és el is fogadtam ezt. Az írás és a betűvetés mindig is gyenge pontom volt. Semmi eredetiség nem volt az irományaimban. Nagyon rossz volt a helyesírásom és ez máig így is maradt."
Winston Chrurcill
A "brit bulldog” annyira rettegett az iskolai versengéstől, hogy emiatt gyűlölt suliba járni - ami persze a jegyein is meglátszott. A politikus szerencsére kinőtte ilyesfajta érzéseit, sőt irodalmi tevékenysége kapcsán még Nobel-díjat is kapott.
"Általában véve az iskolában töltött napok szorongással töltöttek el. Nem volt kellemes érzés, amikor rájöttem, hogy a verseny még jóformán el sem kezdődött és én máris reménytelenül kiszorultam és lemaradtam."
Albert Einstein
A legismertebb példa természetesen a relativitáselmélet atyjának az esete, aki egyszerűen a lustasága miatt szerzett rossz jegyeket. Köztudottan nehézfejűnek bizonyult a matematika és a fizika kivételével szinte minden tárgyban, legalábbis tanárai szerint, akik kettesnél jobb jeggyel nem igazán bátorították a kis Albertet. Az iskolai sikertelenségért cserébe jó kárpótlás volt a
Nobel-díj, amelyet 26 évesen kapott meg.
„Az egyetlen, ami gátol engem a tanulásban az, az oktatás."