54 évet kellett várni rá, de december 20-án Mary Poppins visszatér a filmvásznon. A Disney Stúdió karácsonyi nagy dobásában nem a régi káposztát melegítik fel, ugyanis remake helyett a klasszikus történet folytatásával kápráztatják el a nézőket a nagyszabású családi filmben, melyben igazi sztárparádéra számíthatunk. Hogy mit szólt mindehhez Julie Andrews, az ikonikus Mary Poppins, és miért nem fogadta el az új filmben neki felajánlott szerepet? Rendhagyó karácsonyi filmajánlónk következik.
A Mary Poppins alakját megalkotó P. L. Travers Ausztráliában született 1899-ben, Helen Lyndon Goff néven. Imádott édesapját korán elveszítette, édesanyja pedig onnantól gyakran bízta Helen gondjaira a két kisebb gyermeket.
A legidősebb lány ekkortájt kezdett kitalálni különböző meséket a húgai szórakoztatására. Ezek a történetek adták az alapját a Mary Poppins-regényeknek, a varázsdada alakját pedig sok szempontból az írónő nagynénje inspirálta.
Helen az 1920-as években költözött Angliába, a Poppins-regényeket pedig 1931 telén kezdte el írni, miközben egy betegségből lábadozott. Az első könyv 1934-ben jelent meg, és mind a kritikusok, mind pedig a közönség körében óriási sikert aratott.
A mumus
A csudálatos Maryre felfigyelt az akkori filmgyártás egyik legjelentősebb alakja, Walt Disney is, aki mindenáron szerette volna vászonra vinni a varázsdada mesés sztoriját. Ám az igencsak rigolyás P. L. Travers hallani sem akart a dologról, már maga az öltet is felháborította, hogy könyvéből egy animációkkal teletűzdelt, cukormázas játékfilmet gyártsanak.
Disney-nek végül több mint 20 évébe telt rábeszélni a makacs Traverst az együttműködésre, és ez is csak azért sikerült, mert az írónő épp pénzügyi nehézségekkel küszködött.
Travers a szerződés szerint nemcsak 100 ezer dollárt és a bevétel 5%-át kapta meg, hanem azt is kikötötte, hogy a film létrejöttének minden momentumába beleszólhat. A produkció készítői szinte vérre menő csatákat folytattak az akadékoskodó Traversszel.
Már a szereplők kiválasztásánál gondja akadt: a nagyszerű Julie Andrewst szerencsére elfogadta - állítólag a színésznőnek egy rövid telefonbeszélgetés során sikerült meggyőznie az asszonyt -, viszont a
Bert szerepére kiválasztott Dick Van Dyke-ot egyáltalán nem tartotta megfelelőnek, ő a nagy Laurence Olivier-t akarta!
Végül ebben a kérdésben (is) Disney nyert, ahogy abban is, hogy belekerülhettek a filmbe az írónő által oly nagyon ellenzett animációs részek, és az eredetileg szigorú, kemény Poppinsból kedves, bájos hölgy lett.
Travers a dalokat is utálta. "Egyáltalán nem érdekelték az érzéseink, miközben egyszerűen darabokra cincált szét minket" - emlékezett vissza később a film egyik zeneszerzője, Richard M. Sherman.
Ahogy az várható volt, Travers egy kicsit sem szerette meg az elkészült alkotást. Mindenesetre bármennyire is utálta is a mozifilmet, a Disney tarolt a Mary Poppinsszal: az alkotás négy Oscar-díjat kapott, és nem mellékesen az év legsikeresebb filmje, kasszasiker lett a mozipénztáraknál.
A színpadon
Traversben olyan mély nyomokat hagyott a Walt Disney-vel való csatározás, hogy amikor 40 év múlva Cameron Mackintosh színházi producer az engedélyét kérte a Mary Poppins musical életre hívásához, kerek perec elutasította. Később mégis beadta a derekát, de a producernek meg kellett ígérnie, hogy a készülő darabnak semmi köze nem lesz a filmhez és annak egykori alkotóihoz.
A musical végleges változata csak Travers halála után készült el - a Disney cég bevonásával, valamint a filmből jól ismert és oly népszerű dalokkal.
Itthon a Madách Színház repertoárjában szerepel, ahol teltházas előadásokakkal, parádés szereposztással és hatalmas sikerrel vitték színre a népszerű darabot.
Visszatér!
Hiába tervezte anno Walt Disney a Mary Poppins folytatását, Travers hallani sem akart róla, így végül több mint 50 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a nagy terv megvalósulhasson.
A hazai mozik december 20-án mutatják be a Mary Poppins visszatér (Mary Poppins Returns) című zenés filmet, melyben a varázsdada a már felnőtt Banks gyerekek segítségére siet egy válságos helyzetben.
A címszerepet Emily Blunt alakítja.
Természetesen az alkotók kikérték vele kapcsolatban az 1964-es klasszikusban Mary Poppinst alakító színésznő, Julie Andrews véleményét, és
a legendás színésznő egészen el volt ragadtatva, "csodálatos választásnak" nevezte az alkotók részéről Emily Blunt szerződtetését. (Amikor ez Blunt fülébe jutott, a meghatódottságtól elsírta magát.)
"Julie engem is, és mindenki mást is maximálisan lenyűgözött Mary Poppinsként, Emily pedig a tökéletes személy arra, hogy továbbvigye a stafétabotot. És tudom, hogy Julie is pontosan ugyanezt gondolja!" - nyilatkozta az Independentnek a film rendezője, Rob Marshall.
Andrews pedig elárulta, miért mondott nemet a producerek azon ötletére, hogy ő is szerepeljen a 2018-as verzióban:
"Azt szeretném, ha ez a film minden szempontból Emilyé lenne! Ő egyszerűen csodálatos, és megérdemli, hogy ez csak róla szóljon!"
Emily Blunt mellett igazi sztárparádéra számíthatunk: Meryl Streep vörös hajú rémségként, Colin Firth bankárként bukkan fel, de Angela Lansbury és Julie Walters mellett az 1964-es változatban Bertöt alakító Dick Van Dyke is fetűnik a vásznon.