Nagy lendülettel belekezdtél a fogyókúrába, kitartóan csinálod, mégsem látod az eredményét? Ne keseredj el, lehet, hogy csak néhány dolgot kell újra átgondolnod - szakértőnk elárulja, mit lehet az akadály!
Van néhány olyan tényező, amit nem mindig veszünk figyelembe, ha fogyni akarunk, mégis fontosak lehetnek - könnyen lehet, hogy csak apró változtatásokon múlik, eléred-e a vágyott alakot. Katus Attila személyi edzőt, életmód-tanácsadót, hatszoros aerobik világbajnok sportolót (szerkesztőségünk személyi edzőjét) kérdeztük arról, mi minden állhat a fogyás útjába.
Túl sokat akarsz egyszerre
- Amikor nagy lendülettel belevágsz egy diétába és a sportolásba, lehet, hogy túl sokat vállalsz egyszerre, és nem veszed figyelembe a határaidat, valamint a fokozatosság elvét - kezdi szakértőnk. - Ha pár éve le tudtál futni egy adott távot, de azóta nem sportoltál, ne várd, hogy most is ugyanannyi menjen, inkább fokozatosan hozd fel magad a régi szintre.
Az étkezésben se vágj bele olyan programba, amit nem tudsz hosszú távon tartani. A sok kis lépés, a "hangya módszer" az életed egyes részterületein látszólag kisebb változásokat eredményez, ám összességében mégis nagy eredményt hoz - mondja Katus Attila.
Nem pihened ki magad
- A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az életmódváltás elengedhetetlen része - figyelmeztet a szakember. - Gondolj csak arra: van-e kedved sportolni amikor előző éjjel rosszul aludtál? Valószínűleg igyekszel majd inkább ellógni az edzést, mert örülsz, ha túléled a napot, de ha bele is fogsz a mozgásba, kisebb intenzitást bírsz, mint kipihenten. A kipihent ember optimistább, máshogy látja a világot, nagyobb az önbecsülése, ráadásul másfajta ételeket is kíván, mint a fáradt.
És mit tehetsz abban az esetben, ha sajátos élethelyzeted miatt esélyed sincs eleget pihenni... Szülés után például sok nő fog életmódváltásba, ám egy újdonsült anyuka a legritkább esetben képes kialudni magát. Az ilyen helyzetekben inkább a finom, kisebb intenzitású mozgást ajánlom, és fokozottan oda kell figyelni arra, hogy ne vállald túl magad. Később, ahogy javul az erőnléted, majd emelheted a terhelést - magyarázza szakértőnk.
Csak a fogyásra gondolsz
- A fogyókúra csak tüneti kezelés - állítja Katus Attila. - Ha csak a következményekkel, vagyis a súlyfelesleggel foglalkozol, az ide vezető testi és lelki okokat pedig figyelmen kívül hagyod, aligha lesz tartós az eredmény.
Ahhoz, hogy hosszú távon javíts az egészségeden, az egész életviteleden és a gondolkodásodon is változtatnod kell.
Teljesen kiiktatsz az étrendedből bizonyos ételcsoportokat
- Egyetlen ételcsoportot sem szabad "mumusnak" kikiáltanod, és szélsőségesen kerülnöd - teszi hozzá Attila. - A testednek szüksége van fehérjékre, zsírokra - lehetőség szerint telítetlenekre - és szénhidrátokra (ilyen a zöldségek és gyümölcsök többsége), csak ezek megfelelő arányára kell odafigyelni - egyik tápanyagcsoport bevitelét sem szabad drasztikusan lecsökkentened vagy épp túlzásba vinned.
Emellett ha fogyókúrázol, a napi kalóriamennyiséged kb. 70 százalékát érdemes ebéd utánig elfogyasztanod, vagyis a vacsorád legyen a nap legszerényebb étkezése a napi három főétkezés közül - fejti ki szakértőnk. - A lényeg, hogy felelősségteljesen bánj a testeddel, tisztában legyél azzal, mi az a mennyiség, ami még belefér, és mi az, ami már nem. Érdemes kerülni az egészségtelen, egyoldalú diétákat és a túlzásba vitt mennyiségeket.
Sport nélkül akarsz fogyni
- Ha csak az étrendeden változtatsz, lehet, hogy le tudsz adni valamennyit, ám a tartós fogyás és a szép alak titka az, hogy az egészséges étrendet rendszeres mozgással egészítsd ki - magyarázza Katus Attila. - Ha egyszerűen csak kevesebbet eszel, lelassul az anyagcseréd, és ha visszatérsz a korábbi étkezési szokásaidhoz, villámgyorsan szeded majd vissza a leadott kilókat.
A sportnak a fogyás elősegítésén kívül számos más jótékony hatása van: szép izomzatot, arányos alakot formálhatsz a segítségével, de a lelkedet is rendbe teszi, oldja a stresszt és az immunrendszert is erősíti - hangsúlyozza szakértőnk, aki azt is hozzáteszi, hogy nem érdemes csakis az étrend megszorításában bízni, sokszorosan megéri a mozgást is felvenni a programodba.