Az érettségi előtt otthagyta a középiskolát, mégis a világ egyik legtekintélyesebb emberévé vált. Meghatározó jelenség. A nő, akitől minden munkatársa retteg. Egyesek jégkirálnyőnek, mások tűsarkas Sztálinak nevezik. Tény: Anna Wintour, a divatvilág legbefolyásosabb embere harminc éve az amerikai divatmagazin, a Vogue főszerkesztője. Azt beszélik, még a nyáron nyugdíjba megy. Nehéz róla elképzelni.
Nem az a típus. Igaz, idén betölti a hatvankilencet, ám ez munkabírását és kíméletlenségét egyáltalán nem befolyásolja. Sőt, mintha mostanában pörögne csak igazán. Manapság is hihetetlenül karcsú, egy gramm felesleget sem lehet rajta látni. Bubifrizurájában, amit tizennégy évesen talált ki magának, mindig minden szál a helyén, csupán diszkrét sminket visel. Ki ez a nő a sötét napszemüveg mögött?
Anna Wintour a világ 28. legbefolyásosabb nője, míg maga az angol királnyő 41. ezen a listán. A The Guardian szerint ő New York nem hivatalos polgármesternője, azaz a nem hivatalos New York polgármestere. A New York Times szerint egy igazi jégkirálynő, munkatársai csak tűsarkas Sztálinnak nevezik, gyermekei pedig a világ legnagylelkűbb embereként írják le.
Wintour az a nő, akitől minden tervező retteg. Hírhedten kíméletlen, ha valaki a kegyeibe akar férkőzni, azt csak erős jellemmel érdemes megpróbálni, nem szereti ugyanis a mindenre bólogató embereket: azt akarja, hogy vitatkozzanak vele, még akkor is, ha úgysem győzhet a másik.
Mindig újító, merész és vállakozó szellemű volt. Ismeretlen modelleket választott, keverte a luxusruhákat az olcsóbb darabokkal, a megszokott műtermi fotózást pedig kinti helyszínre cserélte. Az ő vezetése alatt történt meg először, hogy egy Vogue modell farmert viselt a címlapon. Támogaja a kezdő tervezőket, dizájnereket, a tehetség ugyanis az a fegyver, amivel le lehet kenyerezni a divatgurut.
Legendás munkabírással rendelkezik, és a mai napig könyörtelen munkatempót kíván meg munkatársaitól is. Igazi rettegett főnök. Az ő véleménye dönt márkák, kollekciók és emberek sorsairól, egy tollvonással bárkit kiírhat ebből a világból. Ha ő lehúz valakit, az többet már nem verekszi vissza magát sehová. Igaz ez divattervezőre, divatirányzatra, mindenre.
Ő a divatvilág női pápája, maga az ördög, aki Pradát visel. Anna Wintour maga a divat. A divat teljhatalmú úrnője. Élő legenda. Korszakalkotó nő.
Hogyan vált a divatvilág diktátorává?
Anna Wintour visszafogott, szűkszavú, rideg, tartózkodó angol lady; 2017-ben II. Erzsébet királynő a Dame címmel tüntette ki, a "divatiparban tett több évtizedes szolgálataiért". Anna, bár élete nagy részét New Yorkban töltötte, ma is brit alattvaló, Londoban született, meglehetősen jó családba.
Édesapja, Charles Wintour az Evening Standard című lap főszerkesztője, édesanyja, Eleanor Baker egy harvardi professzor lánya, egyik ükanyja pedig Devonshire hercegnője, aki már a tizennyolcadik század végén regényeket írt.
Úgy hihetnénk, a kislány örökölte felmenői íráskészségét, ám ez korántsem igaz. Anna nem szeretett tanulni, ha olvasott is valamit, az csakis divatlap lehetett: kizárólag az öltözködés és a divat érdekelte. Nem véletlenül, hiszen London és a világ a hatvanas években éppen a divatforradalom lázában égett.
Mary Quant föltalálta a minit, Emilio Pucci a szivárványmintákat, Yves Saint-Laurent a női szmokingot, Givenchy öltöztette az utánozhatatlanul bájos Audrey Hepburnt és Jackie Kennedyt. Vidal Sassoon pedig újraértelmezte a nők frizuráját; forradalmi vágástechnikájával a korábbi tupírozott hajszobrok helyett a haj ismét szabadon szállhatott.
Anna tizenöt évesen megkapta első saját lakását, amikor a Wintour család beköltözött a az előkelő Kensington negyed egy elegáns házába. A kamaszlány akkor jött és ment, amikor akart, szülei teljes szabadságot adtak neki.
Anna már londoni partikorszakában is nagyszerű érzékkel, feltűnően csinosan öltözködött. Barátai szerint soha nem nyúlt drogokhoz, ami pedig a beatkorszak elején mindennapos volt; közeli barátai szerint már ekkor is túlságosan erősen működött az önkontrollja.
A koraérett lányt az iskola egyre kevésbé érdekelte, és amikor egy nap az egyenruháját miniszkoknyává szabta át, és emiatt az osztályfőnöke hazaküldte, soha többé nem ment vissza. A szülei nem is erőltették a tanulást, édesapja közreműködésével felvették a népszerű Biba butikhálózat egyik boltjába - napi tizenöt dollárét - eladónak.
Az értelmiségi családban Anna volt az első, aki nem hogy egyetemre nem ment, még az érettségi előtt otthagyta a középiskolát.
Ezután a Harrods luxusáruház következett, melynek minden részlegében dolgozott. Emellett szülei kívánságára beiratkozott egy divatiskolába, ám hamarosan azt is otthagyta, mondván: semmi újat nem tudtak neki mondani.
Kiszemelte magának a Vogue magazint
Anna, aki rajongott az apjáért, mindig az idősebb, jóképű, befutott férfiakhoz vonzódott; Bob Marley-val is volt egy pár hetes románca. Első barátja, Steve Bobroff fotós segítségével a modellvilágba is belekóstolt; ezzel a férfival élt együtt először.
A divatújságírást brit magazinoknál kezdte, de szokatlanul modern szemlélete miatt gyorsan kidobták. Nagy szerelmével, a nála tizenhárom évvel idősebb újságíróval, John Bradshaw-val ezután New Yorkba költözött. 1975-ben a Harper's Bazaar magazin junior divatszerkesztője lett. Anna köztudottan nem tudott írni. Amikor ezt egy fiatal munkatársa szóvá tette, a főszerkesztő figyelmeztette:
"légy hozzá kedves, mert egy nap Anna lesz a főnökünk!"
Egyébként is, Anna szerint egy divatszerkesztőnek nem az a legfontosabb dolga, hogy jól tudjon fogalmazni, hanem, hogy értsen ahhoz, hogyan kell Chane kosztümöt és kék tűsarkút viselni. Ez az állása sem tartott egy évig, mivel itt is túl radilálisnak találták a munkáit.
A Viva, egy erotikus női újság következett, majd 1979-től a New York magazinnál dolgozott. Ekkor találkozott a Vogue akkori főszerkesztőjével, Grace Mirabellával. A beszélgetés nem tartott sokáig, amikor Anna úgy mellékesen kibökte: ennek a lapnak a főszerkesztője akar lenni.
Kerülőúton, sokak szerint női bájait is bevetve, hamarosan mégis a vágyott lap közelébe került. 1983-ban Alex Liberman, a Condé Nast médiacég egyik főnöke a Vogue kreatív igazgatójának nevezte ki. Ekkor kezdődött a háború Grace és Anna között, mivel Anna gyökeresen meg akarta változtatni a lapot, állítólag a főszerkesztő háta mögött. Ebből a küzdelemből ekkor még Grace került ki győztesen.
Concorde-sebességgel
A nő biológiai órája azonban már türelmetlenül ketyegett, Anna gyerekre vágyott. 1984-ben, barátai nagy meglepetésére férjez ment a nem igazán jóképű David Shaffer gyermekpszichiáterhez. Amikor hamarosan áldott állapotba került, Anna ugyanúgy Chanel kosztümben és tűsarkú cipőben járt, mint korábban. Szülés előtt öt perccel hagyta abba a munkát - "nem betegség ez", válaszolta a fejcsóválóknak.
A szülés után néhány nappal újra munkába állt, de ragaszkodott hozzá, hogy ő szoptassa gyermekeit, reggelente játsszon velük, és a divatbemutatókra is vitte őket magával.
1985-ben a brit Vogue főszerkesztője nyugdíjba vonult, így Wintour azonnal lecsapott az állásra. A két hónapos kisfiúval Londonba költöztek, és Anna megkezdte transzatlanti házasságát. Daviddel felváltva utaztak a Concorde-on - hangsebességnél gyorsabb luxus utasszállító gépen - Londonba és New Yorkba, hogy találkozzanak.
A főszerkesztőre kemény vezetői módszerei miatt itt ragasztották rá az "Atom Wintour" becenevet, ami méltó folytatása volt papája "Chilli Charles" titulusának, amit szabadon Dermesztő Károlynak fordíthatnánk. Ide is teljesen új szellemiséget hozott magával. Tény és való, hogy Anna roppant szigorúan bánt a munkatársaival, ém ez a végeredményre igen jó hatással volt; az eladás nőtt, a brit Vogue kivirult.
Még meg sem melegedtek Londonban, amikor a család visszatért New Yorkba. A távházasság túl sok bonyodalommal járt, Anna visszavágyott New Yorkba, ahol kényelmesebben élhetett. A döntést megkönnyítette, hogy a Condé Nast vezetői mindenképp őt akarták a gyengélkedő House&Garden lakberendezési lap élére, remélve, hogy a keménykezű szerkesztő visszavarázsolja a lap korábbi példányszámát. A számításuk nem jött be, Wintour divatmagazint szerkesztett ebből a lapból is, így a maradék olvasók is faképnél hagyták.
Ekkor történt, hogy az Elle amerikai kiadása elképesztő gyors sikert aratott. A Condé Nast vezetői pánikba estek, hogy mi lesza Vogue-val. A kiadó vezérigazgatója, S. I. Newhouse egyedül Annában látta a megoldást. Az aktuális főszerkesztőt, Grace Mirabellát riszp-ropsz kirúgták, és a harminckilenc éves Anna Wintourt nevezték ki az amerikai Vogue élére. Egy álom beteljesült, és azóta is tart.
Amit nem tudtunk róla
-
Reggel fél hatkor kel, hatkor már a teniszpályán van, hétkor frizurát és sminket csináltat, nyolckor az íróasztalánál ül. Este pontosan tíz óra tizenöt perckor aludni megy.
-
Szinte kizárólag fehérjét fogyaszt: reggelire füstölt lazacot és rántottát, ebédre steaket.
-
Híres 20 perces megjelenéseiről, általában ennyi időt szán egy fontos eseményre.
-
Leggyakrabban Chanel kosztümöt és Pradát hord, színes kristály nyakékkel. Kedvenc cipőmárkája a Manolo Blahnik.
-
Nagy Federer-rajongó, minden New York Openen szurkol a svájci teniszezőnek.
- "Nem szeretem azokat az embereket, akik mindig mindenre igent mondanak. Olyanokkal akarok együtt dolgozni, akiknek van saját véleményük és akik mernek vitatkozni."
-
Harmincéves főszerkesztősége alatt mintegy 35 millió dollárt keresett. A fizetésén kívül jár neki egy Mercedes, 200 ezer dolláros ruhapénz és a Coco Chanel-lakosztály a párizsi Ritz Hotelben, a Párizsi Divathét idejére.
- Ő hozta létre a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum Divat Intézetét. Elkötelezett támogatója a fiatal, tehetséges dizájnereknek, az AIDS-elleni harcnak.
-
Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada): a 2006-ban bemutatott vígjáték témája Anna Wintour egykori asszisztensének fejéből pattant ki. A horrorisztikus főszerkesztőt főnökéről mintázta. A film Lauren Weisberger azonos című regényének filmadaptációja, melyben Meryl Streep zseniálisan alakítja a rettegett főszerkesztőt.
- Két gyermeke van: Charles (1985) pszichológusnak készül, házas, egy kislánya van. Lánya, Bee (1987) filmproducer, vőlegénye Francesco Carrozzini filmrendező.
-
Ötvenévesen ismerkedett meg a feltűnően jóképű, magas, sportos, texasi Shelby Briannel, aki véletlenül még milliárdos is. Viharos szerelem, majd szétválások után 2004-ben összeházasodtak, ma is együtt élnek. Anna azóta állítólag nevetni is megtanult...