Sokak legnagyobb álma: hosszú hetekig, hónapokig tartó lemondásokkal teli diéta és fárasztó, izomlázzal járó edzések nélkül tökéletessé válni. Most, hogy hamarosan rövidebb szoknyákba és lengébb blúzokba bújunk, a plusz kilók még szembetűnőbbek lesznek. Utánajártunk, elvileg érdemes-e kés alá feküdni, vajon végleges megoldást nyújtana egyáltalán, ha plasztikai sebész gondjaira bíznánk magunkat, vagy maradjunk inkább egy észszerűen kialakított, betartható, egészséges életmódnál, edzéstervnél?
Hogy minél átfogóbb képet kapjunk a beavatkozásokról, Dr. Grigalek Gábor plasztikai sebésszel a nőket leginkább foglalkoztató korrekciós műtétekről, a mellplasztikáról és a zsírleszívásról beszélgettem.
Mire számíthatnak azok a nők, akik úgy döntenek, hogy változtatni szeretnének kebleiken?
Viszonylag hosszú beszélgetést folytatunk a pácienssel, melynek során elmondhatja, pontosan milyen elképzelései vannak a beavatkozással kapcsolatban, mi pedig - figyelembe véve életkorát, magánéletének részleteit, a jövőre vonatkozó terveit (például, hogy szeretne-e gyereket) stb. - felvázoljuk a lehetőségeket és a műtét összes hátrányát. Ezt követően mindenkit arra kérünk, hogy az elhangzottak ismeretében gondolja át még egyszer, hogy valóban szeretné-e az operációt.
A gondolkodási idő körülbelül másfél-két hónapig tart, ezalatt a páciensek mérlegelhetnek, és alaposan átgondolják döntésüket. Fontosnak tartom, hogy a műtéttel kapcsolatban a legrosszabb dolgokat is megemlítsük a hozzánk fordulóknak, ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy lelkileg is felkészüljenek az operációra. Azt hiszem, teljesen fölösleges elhitetni pácienseinkkel, hogy a kebelműtét fájdalommentes, és nem jár lemondásokkal - legkésőbb a beavatkozást követően úgyis rájönnek, hogy ez nem így van, és elveszítjük a belénk vetett bizalmukat.
Milyen "rossz dolgokkal" kell számolniuk a szépülni vágyóknak?
Azonkívül, hogy a beavatkozás után formás, feszes, gömbölyded lesz a mell, úgy gondolom, minden a kellemetlenségek közé sorolható. A plasztikai sebészet nem olyan, mint egy kozmetikai kezelés: mi nem krémekkel, pakolásokkal vagy fóliába csavarással igyekszünk megszépíteni a pácienseinket, hanem műtéttel, ami igenis fáj, egy bizonyos ideig tartó mozgáskorlátozottsággal jár együtt, és számolnunk kell a szövődmények kialakulásának veszélyével is.
Tegyük fel, hogy a páciens a fentiek figyelembevételével is szeretné a beavatkozást. Mi történik a gondolkodási idő leteltével?
A következő lépés a műtét időpontjának meghatározása. Ehhez el kell dönteni, hogy a jelentkező hölgy mikor tud időt szakítani a pihenésre, mikor nincsen fontos határidős munkája, halaszthatatlan tárgyalása, utazása stb. A gyógyulási folyamat általában egy-két hét alatt lezajlik, számolnunk kell azonban olyan kisebb komplikációk lehetőségével is, melyek nem ártalmasak, de meghosszabíthatják a gyógyulási szakaszt.
Vannak olyanok, akiknél nem végezhető el a beavatkozás?
Természetesen előfordul, hogy nem teljesíthetjük a hölgyek kívánságát. Elsősorban alkati tényezők tehetik ellenjavallttá az operációt: ha ehhez nem megfelelő a páciens keblének mérete vagy formája, a végeredmény természetellenesnek tűnhet, illetve ha a bőre túl laza, nagy az esély arra, hogy a kívánt forma nem lesz hosszan tartó. Ismerve a női lelket, sokan ennek ellenére másik plasztikai sebészt keresnek, aki elvégzi a műtétet - sajnos rövid időb belül kiderül, hogy mégsem lett volna szabad.
Milyen anyagot ültetnek be a kebelbe?
A plasztikai sebészek évtizedek óta használják a szilikont, aminél meglátásom szerint még nem találtak fel megfelelőbb, a szevezettel tartós kontaktusban lévő implantátumot. Ezt támasztja alá az is, hogy az összes protézis, ami a szilikonellenes érában született, szintén szilikonból készült, csak a belsejébe került más anyag (fiziológiás sóoldat, hidrogél, szilikonzselé vagy épp kőolaj). Amikor teret hódított a reformkonyha, a szójafasírt mellett szójából készült mellprotézist is népszerűsítni kezdték, és akiket sikerült meggyőzni, azok sajnos pórul is jártak. Alkalmazása során ez az anyag bizonyult a legtermészetesebb hatásúnak, a legjobb viselkedésűnek - nem véletlen, hogy több életmentő beavatkozáshoz szintén szilikonalapú terméket használnak.
A szilikonból készült mellprotézisek ellen gerjesztett kampánynak köszönhetően nincs még egy olyan orvosi segédeszköz, amit annyiszor és annyi helyen vizsgáltak volna, mint a szilikont. Ez tette lehetővé, hogy ma már szinte mindent tudjunk róla, s hogy a beavatkozások során a lehető legjobb minőségű, a legmegbízhatóbb és a leghosszabb élettartamú anyagot használjuk.
Mennyi ideig tart az operáció?
Magánpraxisban nem "időre dolgozik" az ember - nálunk egy beavatkozás addig tart, ameddig tökéletes nem lesz a végeredmény, hiszen ebben a szakmában nem az a kérdés, hogy ki operál a leggyorsabban, hanem az, hogy kinek a kezei közül kerülnek ki a legszebb formák. Ha ehhez kicsivel több idő kell, akkor legfeljebb később fejezzük be a műtétet, mint máskor. Hogy mindezt teljesíthessük, oda kell figyelni arra, hogy pácienseink egészségügyi szempontból tökéletesen alkalmasak legyenek az operációra. Egy-egy protézis beültetésével általában egy órán belül végzünk, de például egy korábbi beavatkozás korrekciója kilencven percig is tarhat.
Az esztétikai műtéteknél különösen fontos, hogy minél diszkrétebb nyoma maradjon a beavatkozásnak.
A plasztikai sebészek alapvetően négy különböző műtéti technikával dolgoznak: a mell alatti redőben, a hónaljban vagy a bimbóudvar körüli területen félköríves formában ejtenek metszést. Mi egy különleges technikát alkalmazunk, melynek során a mellbimbó belsejében, keresztbe-vízszintesen ejtünk vágást.
Korábban hallhattunk olyan meghökkentő elképzelést, mely szerint az implantátumot a köldökön bevezetett cső segítségével kell felhelyezni, majd utólag, a mellen keresztül feltölteni… Ennek megvalósítása rendívül bonyolult, körülbelül 2-3 órát venne igénybe, ráadásul nincs is értelme, mert a fent említett technikákkal lényegesen rövidebb idő alatt, sokkal egyszerűbben korrigálhatjuk a páciensek szépséghibáit.
Mire számíthatnak a páciensek az operációt követően?
A műtét után mindenféleképpen nyomókötést kell fölhelyeznünk, az ugyanis megszünteti a finom, hajszáleres vérzéseket, csökkenti a duzzanat és az ödémák kialakulásának esélyét, ennek köszönhetően a kebel nem feszül, és nem fáj annyira. Ez a gyógymelltartó azért is fontos, mert rögzíti a mellet, nélküle a mozgást igen kellemetlen érzés kísérné. Ezt egyáltalán nem szokták szeretni a hölgyek, mert kezdetben szorosnak találják, ráadásul legalább egy hétig viselniük kell, így gátolja a tisztálkodást, és amíg rajtuk van, csak háton fekve alhatnak.
Mennyire kell kímélniük magukat az "új keblek" tulajdonosainak?
Ebből a szempontból igen liberális vagyok, úgy gondolom ugyanis, hogy ha az operációt megfelelően hajtja végre a sebész, az észszerűség határán belül végzett tevékenységekkel nem lehet tönkretenni az eredményt. Nem kérünk a pácienseinktól hetekig tartó fekvést vagy mozdulatlanságot, sőt általában azt javasoljuk, hogy próbálják úgy szervezni a hétköznapjaikat, mintha nem történt volna semmi. A frissen operált testrészeknél természetes, ha az aktivitás kezdetben fájdalommal jár együtt, viszont a gyógyulást nagyban elősegíti A hozzánk forduló kisgyermekes anyukákat nem tiltjuk el attól, hogy a babájukkal foglalkozzanak: ugyanúgy emelgethetik, fürdethetik, öltöztethetik őket, mint a műtétet megelőzően.
Még belegondolni is szörnyű, hogy a protézis kiszakadhat, elmozdulhat…
Ha utólag valami probléma adódik, be lehet állítani a dolgot úgy is, hogy a páciens hibájából alakult ki, bár a használatban lévő protéziseket - ha az orvos megfelelően végezte az operációt - képtelenség testen belül kiszakítani. Előfordulhat azonban, hogy varrás közben a sebész kiszúrja az implantátumot, és az így keletkezett pici lyuk mozgás, esés vagy kisebb ütés következtében repedezni kezd, majd idővel kiszakad.
Rendkívül ritka, hogy a páciens tehet arról, hogy a protézis elmozdul, hiszen ehhez például nagyon nagy erejű ütésre van szükség. Az emberi szövetek rendkívül erősek: bizonyára sokan látták azokat az inkvizíciós kínzásokról készült képeket, melyeken a mellüknél és a combjuknál fogva akasztották kampókra az áldozatokat. Mivel a ből elbírja akár a teljes testsúlyunkat is, nehéz elképzelni, hogy a tökéletesen behelyezett implantátum a testen belül képes elmozdulni.
A mellplasztika mellett sokan jelentkeznek Önnél alakformáló műtétre. Bárhonnan el lehet tüntetni a fölösleges zsírréteget?
A beavatokás elvileg "tokától-bokáig" bárhol elvégezhető, a testenk azonban vannak olyan pontjai, amelyeket nem tanácsos megoperálni. A zsírleszívás tulajdonképpen csak "másodosztályú" megoldásnak tekinthető, a legjobb ugyanis az, ha egészséges táplálkozással és rendszeres mozgással próbálunk megszabadulni a nem kívánt súlyfölöslegtől.
Napjainkban sokan hivatkoznak arra, hogy nincs idejük a testükkel foglalkozni, ezért kérik a plasztikai sebészek segítségét. Aki erre a lépésre szánja el magát, annak tudnia kell, hogy a zsírleszívással eltávolíthatók a vastagabb zsírrétegek, és javítható a testkontúr, a bőr azonban a beavatkozást követően nem lesz szép és rugalmas.
Mely testrészeket nem tanácsos megoperálni?
A comb belső oldala például nagyon puha és kötőszövetei is lazábbak, ezért ezt a területet jobb érintetlenül hagyni. Mivel a zsírleszívás nem simítja ki a bőrt a problémás részeken, bizonyos esetekben a hason sem szabad elvégezni a műtétet. Ha ennek ellenére megtörténik a beavatkozás, ruhán keresztül karcsúbbnak tűnik a comb és laposabbnak a has, meztelenül azonban már nem mondható olyan esztétikusnak a végeredmény, ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a bőr csúnyán gyógyul a műtét után.
Létezik maximális értéke a beavatkozás során eltávolítható fölöslegnek?
Elsősorban a műtét technikája miatt határozhatunk meg felső határt: a zsír élő szövet, ami sok vért tartalmaz, zsírban oldódó vitaminokat és energiát raktároz. Akár ultrahanggal, akár vákuummal vagy egyéb módszerrel történik a beavatkozás, nagy felületet érint, ezért utána is előfordulnak bevérzések - ezt figyelme véve elmondható, hogy biztonságosan a testsúly körölbelül 5-8 százaléka távolítható el. Hogy a keringés zavartalan maradjon, infúzió formájában pótolnunk kell a leszívott zsírmennyiség egy-másfélszeresét, ezért közvetlenül a műtét után emelkedik a páciensek kilóinak száma.
Mi történik a beavatkozást követően?
Erős izomláz jellegű, húzódó-feszítő fájdalomra számíthatnak a páciensek, ami elég lassan múlik el. Eljárástól függetlenül a zsírsejteket ki kell szakítanunk a helyükről, ami természetes módon vérzéssel és kellemetlen érzéssel jár együtt. A beavatkozást követően előfordulhat, hogy a műtét helye ödémássá vagy véraláfutásossá, padlizsánszínűvé válik. A zsírleszívás utáni héten speciális gyógyharisnyát kell viselni, ami a gyógymelltartóhoz hasonlóan csökkenti a bevérzések kialakulásának lehetőségét, és leszorítja az érintett területet.
A zsírleszívás végleges megoldást jelent a karcsúságért folytatott küzdelemben?
Akik az operáció után továbbra sem figyelnek oda étrendjükre, és nem fordítanak időt a mozgásra, visszaszedhetik a leadott kilókat. A beavatkozást követően mindenkinek javasolt az életmódváltás - ezzen nemcsak a súlyfölösleg visszatérését akadályozhatjuk meg, hanem a korrábbinál sokkal fittebbnek, egészségesebbnek érezhetjük magunkat.
Ezt olvastad már? Zsírleszívás helyett villámgyors alakformálás - csak 4 perc naponta.
ITT megtudhatod, Beyoncé hogy dobja le magáról szupergyorsan a kilókat.
Melleink szépségéről pedig ITT olvashatsz bővebben.