"A fejfájás olyan gyakori dolog, hogy az a csoda, ha valakinek nincs" - írta az első magyar orvosi könyv szerzője, Pápai Páriz Ferenc. Szavai ma is megállják a helyüket, sőt: hazánkban csak a migréntől egymillióan szenvednek éveken át. Állandó neurológus szakértőnk segítségével utánajártunk, milyen lehetséges okai és fajtái lehetnek a fejfájásnak, mit tehetünk a fájdalom elkerüléséért, csillapításáért, illetve mikor forduljunk feltétlen orvoshoz? A szakértő által összeállított teszt segítségével pedig kiderítheted, milyen típusú fejfájás szokott gyötörni.
A FEJFÁJÁS OKAI, TÍPUSAI
A fejfájások egy része valamilyen "alapbetegség" következménye - kezdi Dr. Varsányi Attila neurológus szakértőnk. - Társulhat fertőzéshez - például náthás, influenzás időszakban -, fejsérüléshez, belgyógyászati vagy idegrendszeri problémához. Agydaganat, agyvérzés, agyérelzáródás, agyhártyagyulladás szintén okozhatja, ahogy szemészeti, fül-orr-gégészeti vagy fogászati betegségről is árulkodhat.
A közhiedelemmel ellentétben viszont az nem bizonyított, hogy a nyaki csigolyák kopása fejfájást idézne elő. Bár a hagyományos gondolkodás a szervi és a lelki eredetű betegségeket külön csoportosítja, más betegséghez társuló, másodlagos fejfájásnak számít az is, ami pszichiátriai zavarra vezethető vissza.
A másodlagos fejfájásoknál legtöbbször a "hardverrel" van a gond, ezeknél CT-vel vagy MRI-vel szinte mindig meg lehet találni az okot, vagy a fül-orr-gégész rájön, hol a gond - magyarázza szakértőnk. - A másik típusnál, az önálló fejfájásoknál viszont a "szoftverrel", a fájdalomérző rendszer működésével van probléma, ezek teljesen egészséges, fiatal embereknél is jelentkezhetnek. Általában valamilyen génhiba a ludas, ami egyes idegsejtek ingerlékenységét fokozza. Erre a hajlam örökölhető, de hogy ki fog szenvedni tőle, az már főleg az életmódon múlik.
GYÓGYSZER, KÚP, MASSZÁZS
A legismertebb önálló fejfájás a migrén - folytatja szakértőnk. - Féloldali, erős görccsel jár, ami akadályozza a munkát, elrontja a kikapcsolódást, zavarja a társasági életet. A fájdalom intenzitása hullámzik: a mozgás, különösen a lehajlás tovább ront a migrénesek helyzetén, a fények és a szagok, még a kedvenc illataik is bánthatják őket, ezért ha tehetik, lefekszenek egy csendes, sötét, nyugodt helyen.
Az alkalmi fejfájásra kézenfekvő megoldás a fájdalomcsillapító, sok esetben elég valamelyik vény nélkül kapható - gyulladáscsökkentő - tabletta. A migrénre külön gyógyszerek léteznek, amelyek az idegrendszerre hatnak, ezek a triptánok. Hátrányuk, hogy recetpkötelesek, illetve, hogy nem segítenek azokon, akik hányni szoktak a roham közben. Ők választhatnák az injekciós vagy kúpos megoldást, de egyik sem népszerű.
Sok migrénes próbálkozik a már említett sötét szobával, borogatással, hagyományos vagy elektroakupunktúrával, amelyek a semminél jobbak, viszont hatásfokuk alacsony - magyarázza a neurológus. - A masszázs sok emberen segít, de azt gyakorlatilag a roham végéig, órákon, napokon át folytatni kellene. Erre egytelen masszőr, de még a világ legjobb férje sem vállalkozna.
KELL EGY KIS ÁRAMSZÜNET
A betegeknek azzal is számolniuk kell, hogyha óvatosságból indokolatlanul korán és sokszor kapkodják be a fájdalomcsillapítókat, attól is sűrűsödhet a fejfájásuk - teszi hozzá szakértőnk. - Ezért azt javaslom, hogy csak a zavaró mértékű fejfájásra vegyünk be gyógyszert, és érdemes inkább a megelőzésre törekedni. Erre külön gyógyszer is létezik, amit később, ha ritkulnak a rohamok, általában el lehet hagyni.
Akinek nagyon sokszor fáj a feje, a kritikus napokon valószínűleg el fog csúszni a munkájával és az otthoni feladataival, emiatt a tünetmentes napokon megkettőzött erővel kell dolgoznia, hogy bepótolja a lemaradást. Ez azonban rosszat tesz a szervezetnek, hiszen pont a túlhajszoltság az egyik olyan tényező, ami kiválthatja a migrént - mondja szakértőnk. - A rendszeres étkezés és sport, az elegendő és pihentető alvás, a stressz csökkentése mind a fejfájásmentes élet záloga.
Szemléltetésül egy összehasonlító vizsgálatot említek, amelynél a migrénes embereket három csoportba osztották. Az elsőben gyógyszert kaptak, a másodikban relaxáltak, a harmadikban hetente háromszor fél órát szobabicikliztek. Három hónap után mindhárom csoportban jelentősen csökkentek a panaszok.
A rohamok ritkításában már tágabb tere van az alternatív módszereknek is. Újabban a plasztikai sebészetben használt botoxot is bevetik, a fejen és a nyakon beinjekciózott anyag számtalam migrénesnek enyhítette a panaszait; hátránya, hogy drága, és csak egy speciális protokoll szerint beadva hatékony - magyarázza szakértőnk. - Ugyanakkor már hazánkban is elérhető, bérelhető olyan stimulációs eszköz, ami homlokra téve elektromos impulzusokkal ingerli az idegszálakat, így a makacs fejfájást vegyszermentesen lehet vele kezelni.
Sokan hisznek abban, hogy a bőséges folyadék fogyasztása meg az illóolajok csillapíthatják a kínokat, de ezek hakékonyságára nincs tudományos bizonyíték. Mindemellett természetesen hatásosak lehetnek egyeseknél.
Ha valaki megfigyelte, hogy a migrénjét valamilyen élelmiszer, például fűszer vagy vörösbor idézi elő, azt hagyja el, de amúgy nincs értelme szőnyegbombázás-szerűen diétákat tartani - mondja a szakember. - Az utóbbi időben többféle diétás forradalom söpört végig a társadalmon, ám egyikről sem mutatták ki, hogy megszüntetné a fejfájásokat.
A NEUROLÓGUS SZAKTERÜLETE
A migrén általában kellemetlen, de önmagában még nem veszélyes.
Viszont ha látászavar, a végtagok zsibbadása vagy átmeneti gyengeség vezeti be - ez az "aurával járó" migrén -, az szív- és érrendszeri érszűkületes problémákra, szívinfarktusra, agyérgörcsre, agyi infarktusra hajlamosíthat.
Aurával járó migrén esetén erősen javasoljuk, hogy a páciens szokjon le a dohányzásról, és ha fogamzásgátló tablettákat szed, hagyjon fel velük - azaz csökkentse a szív- és érrendszeri kockázatot.
Az önálló fejfájások másik - leggyakoribb - típusa az úgynevezett tenziós fejfájás, ami neve ellenére nem a vérnyomással függ össze: nevét a fejfájást gyakorta kísérő izomfeszülésről kapta. Ez gyengébb a migrénnél, akár el is feledkezhet róla az ember, ha valamiben nagyon elmélyül.
A fejfájással akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha valamilyen betegségre utaló vészjelet tapasztalunk, illetve ha a fájdalom kezelhetetlenné válik, vagy túl sokszor jelentkezik.
Bár a fejfájás szerepel a leggyakoribb panaszok között, amelyekkel a háziorvosokat felkeresik, elsősorban a neurológusok szakterülete. Magyarországon harminc Fejfájás Ambulancia működik, ahol egyrészt van egy részletes neurológiai vizsgálat, ez mindössze 8-10 percet vesz igénybe - fejti ki neurológus szakértőnk. - Ezek után áttekintjük a kórelőzményt, és nagyon részletes fejfájás-anamnézist veszünk fel: például mióta, mennyit, mikor, pontosan hol fáj, és mihez köthető a jelentkezése.
Mivel a vizsgálat nagy időigénye miatt várólistát vezetünk, ezért bejelentkezéskor azt szoktuk kérni, hogy a beteg a sorra kerülésig írjon fejfájás-naplót. Ehhez elég egy darab papír, amire feljegyzi az illető, hogy mikor fájt a feje, esetleg mi provokálta a fejfájását, mit vett be rá, milyen egyéb tünetei voltak, mitől múlt el. Ebből kiderül számunkra sok minden.
MRI vizsgálatra küldjük a beteget akkor, ha a tünetekből úgy véljük, hogy szervi oka lehet a fájdalomnak. A betegek egy része sajnos sokszor úgy éli meg ezt, hogyha az orvos nem küldi el őket MRI-re, akkor biztos nem veszi komolyan őt. Pedig higgyétek el, a migrént nem lehet MRI-vel megmagyarázni!
Dr. Varsányi Attila neurológus szerint az alábbiak komoly veszélyre utaló jelek, ezek észlelésénél azonnal forduljunk orvoshoz!
- A fejfájás a semmiből hirtelen, ütésszerűen kezdődik.
- Trauma után, ütés után jelentkezik.
- A féloldali gyengeség és a fejfájás egyszerre lép fe.
- Tudatzavar (aluszékonyság) fejfájással.
- Tarkókötöttség, láz kíséri.
- Mélyvénás trombózis kockázata mellett alakul ki.
Ha négyszer vagy annál többször válaszoltál igennel, nagy valószínűséggel migrénes fejfájásod van. Javasoljuk, hogy keress fel szakorvost.