Az aromaterápia különböző bajokon segíthet, mindezt úgy, hogy közben csupa természetes anyaggal vesszük körbe magunkat, melyeknek nincs mellékhatásuk. Együttesen hat a testre és a lélekre - összeköti a jó közérzet fenntartásának igényét a kisebb-nagyobb egészségi panaszok orvoslásának igényével. Alvásproblémáktól a bujaságon át, egészen a megfázásig: mindenre van megoldás. Használjuk!
Gyógyító illatok
A különböző betegségek kezelésekor az aromaterápia az illóolajok felhasználásával nyújt segítséget. A legtöbb esszenciát lepárlás útján nyerik növényekből vagy azok egyes részeiből, például levélből, virágból, kéregből.
Sokan egyenlőségjelet tesznek az aromaterápia és a boltok polcain található szintetikus termékek között, ám az utóbbiaknak semmiféle gyógyhatásuk nincs. Támpont lehet az ár: néhány száz forintért nem kapni valódi illóolajat, a drágább, de terápiás tisztaságú anyagokból azonban gyakran néhány csepp is elég a kívánt hatáshoz.
Ahogy az illat átjut az orrban lévő receptorokon, leggyorsabban az agy limbikus rendszerére hat. Az illóolajok azonban nem csak az orron keresztül hatásosak. Könnyen átjárják a bőrfelszínt, átjutnak a bőr felhámján, bekerülnek a vérkeringésbe, így hatásukat az egész testben kifejtik.
Így kezdődött…
A 20. század elején a franciaországi Lyonban René-Maurice Gattefossé vegyészmérnök egy laboratóriumi kísérlet során súlyos égési sérülést szenvedett, és a sebgyógyításra levendula illóolajat használt. Az égés okozta fájdalom azonnal csökkent, majd a seb szövődmények nélkül begyógyult. Gattefossé 1937-ben Aromatérapia címmel megjelent könyve óta nevezik az illóolajokkal való egészségmegőrzést és gyógyítást aromaterápiának.
Gyógyító illatok
JÁZMIN
Testnek:
A jázminolaj a menstruációs görcsöket enyhíti igen hatékonyan. Masszázsolajként - 2 csepp jázminolaj 50 ml semleges bázisolajjal vegyítve - megnyugtat és megszabadít a görcsöktől.
Léleknek:
A jázmin virága az érzékeket és a fantáziát stimuláló hatóanyagokat rejt. Tegyünk 3 csepp jázminolajat 1 kis pohárnyi tejszínnel a kádba, és merüljünk el az illatos élvezetben.
BERGAMOTT
Testnek:
A citrusfélék a száj nyálkahártyájának gyulladásai esetén hatásosak. Toroköblögetéshez keverjünk össze 1 csepp bergamottolajat, 1 csepp teafaolajat, 1 evőkanál sót és 100 ml langyos vizet.
Léleknek:
Nemcsak fertőtleníti a szoba levegőjét, ami a megfázások idején praktikus, de nyugtató hatással is bír.
FAHÉJ
Testnek:
Hideg, hűvös időben érdemes használni, hiszen felmelegít. Köszönhetően vérkeringést serkentő tulajdonságának, masszázsolajként - 3 csepp fahéjolaj 50 ml szezámolajjal elkeverve - elősegíti az izomláz megszűnését is.
Léleknek:
3 csepp az aromalámpába, és máris élvezhetjük csodálatos illatát, mely biztonságérzetet varázsol, és kellemesen oldja a belső feszültséget.
LEVENDULA
Testnek:
Ősidők óta ismert fertőtlenítő hatása. 1-2 csepp a kisebb sérülésekre vagy könnyebb égési sérülésekre segíti a sejtek megújulását, a bőr gyorsabb regenerálódását.
Léleknek:
A zaklatottság és az alvási problémák gyógyításában verhetetlen! Cseppentsünk belőle 3 cseppet a párnára és lazítsunk.
EUKALIPTUSZ
Testnek:
Megfázáskor tegyünk néhány csepp illóolajat forrásban lévő vízhez és azzal inhaláljunk.
Léleknek:
2 csepp eukaliptuszolajat és 2 ek mézet a fürdővízbe csepegtetve nemcsak a légúti megbetegedések győzhetők le gyorsabban, hanem motiváltabbak is leszünk, és kevésbé érezzük majd kedvetlennek, levertnek magunkat a szürke időben.
CITROMFŰ
Testnek:
5-6 csepp citromfű párologtatása két területen is segítséget nyújt; a kivonat fertőtlenítő hatással bír, nyáron pedig távol tartja a szúnyogokat.
Léleknek:
A legjobb, ha kora reggel használjuk, mert így optimistán indjul a napunk. 3 csepp a tusfürdőbe, és a reggeli fáradtságnak nyoma sem marad!
BAZSALIKOM
Testnek:
A fűszernövény illóolaja étvágygerjesztőként hat, valamint segíti az emésztést is. Szagold meg bátran gyakrabban, ha ilyen célra szeretnéd alkalmazni.
Léleknek:
A bazsalikom derűsebbé, energikussabbá tesz. Ha a fürdővízbe teszünk belőle 4 cseppet, akkor az illatok segítenek megszabadulni a nyugtalanságtól és a félelmektől.
Varázsoljunk hangulatot a lakásba!
Nappaliba
Citrom - friss, üde - 5 csepp
Muskotályzsálya - virágos mező - 2 csepp
Pacsuli - mély, izgalmas - 1 csepp
Hálószobába
Vérnarancs - játékos - 6 csepp
Ylang-ylang - buja - 3 csepp
Szegfűszeg - fűszeres - 1 csepp
Csak óvatosan!
A legtöbb ember számára az illóolajok biztonságosan alkalmazhatóak, de vannak olyanok, amelyek nem ajánlottak gyermekeknek, várandósoknak, magas vérnyomásban szenvedőknek, allergiásoknak, asztámásoknak vagy bizonyos daganatos betegséggel küzdőknek.
Ha mécsest használunk az illatosításhoz, körütekintően helyezzük el: gyermekek semmiképp se tudják elérni, továbbá a láng közelében ne legyen gyúlékony anyag. Jobb, ha a radiátorra helyezhető párologtatóba cseppentjük az illóolajokat.