Örökölhetünk szüleinktől kék szemet és barna loknikat, megörökölhetjük a nagymama gyémánt nyakékét, de örökölhetünk ekcémát is. Génjeinkben hordozzuk jelenünket és jövőnket. Vajon tisztában vagyunk a családunkban előforduló örökletes betegségekkel? Milyen veszélyeket és esélyeket rejtenek génjeink? Lássuk, melyek a leggyakoribb örökletes betegségek!
A genetika tudományának fejlődése révén a szakemberek egyre több betegség genetikai hátterét tudják már meghatározni.
Nem maga a betegség, a hajlam örökölhető
Több betegség is van, melyet öröklődő betegségként tartanak nyilván, ám tudnunk kell, ez nem jelent eleve elrendeltséget. Nem jelenti automatikusan a betegség jelentkezésének törvényszerűségét, ám a rájuk való hajlam, mint fokozott kockázati tényező, növelheti kialakulásuk esélyét, így minden ilyen betegség esetében rendkívül fontos a rendszeres (szűrő)vizsgálat, ellenőrzés.
Fontos tehát tisztában lennünk ezen betegségek családon belüli előfordulásával, hisz a kockázat annál nagyobb, minél több családtagot érint a konkrét betegség.
A leggyakoribb örökletes betegségek
MAGAS KOLESZTERINSZINT
Bár a legtöbben az étkezési szokásokra vezetik vissza a magas koleszerinszint kialakulását, meglepő módon a koleszterintszintet elsősorban a génjeink határozzák meg. A szakemberek szerint minden ötszázadik ember génjei közt megtalálható egy mutáció, amely örökletesen magas koleszterinszinthez vezet.
EMLŐRÁK
Az emlőrák leginkább a nőket veszélyezteti, a férfiak körében is előfordul ez a daganattípus. A kialakulásáért felelős, BRCA1 és BRCA2 mutációkat pedig mindkét szülőtől örökölhetjük. A férfiakban ezek a mutációk ritkábban fejlődnek rosszindulatú daganattá - növelik ugyanakkor a hasnyálmirigyrák és a prosztatarák kialakulásának esélyét -, viszont a lányukban továbböröklődve ezek az elváltozások már nagyobb eséllyel baj okozhatnak.
FELNŐTTKORI DIABÉTESZ
A magas koleszterinszinthez hasonlóan a cukorbetegség hátterében is genetikai és környezeti okok bonyolult keveréke áll. Az esetek körülbelül 5 százalékában azonban úgy jelentkeznek a 2-es típusú cukorbetegség tipikus tünetei, hogy a tipikus kockázati tényezők (mozgászegény életmód, elhízás) nem azonosíthatók.
ALLERGIÁK
Három olyan légúti betegség van, amely öröklődhet: az allergiás rhinitis (szénanátha), a krónikus rhinitis és a szinuszitisz (orrmelléküreg-gyulladás). A tanulmányok szerint az allergiás szénanátha öröklődési esélye 30% a következő generációnál. Ha mindkét szülő szeved a betegségben, az esély 65%-ra nő. Ezeken túl az allergia egy másik formája, az ekcéma szintén örökölhető.
SZEMBETEGSÉGEK
Számos szemproblémát is befolyásolnak a gének. Ezek között van a rövidlátás, szemtengelyferdülés, zöld hályog, lusta szem és a távollátás. Ezért fontos, hogy ha a szülők ezek valamelyikében szenvednek, elvigyék gyermeküket szemészeti vizsgálatra, hogy mielőbb fény derüljün az esetleges rendellenességekre.
Védd magad!
Szakemberek szerint bármely örökletes betegség esetén - habár a hajlamot kizárni nem tudjuk - életmódunkkal sokat tehetünk azért, hogy a betegség ne alakulhasson ki. A helyes táplálkozás, a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása, a sport, a megfelelő mennyiségű pihenés, a jó hangulat és a rendszeres kontroll segíthet, hogy a gentikai haljam ne indítsa be a betegséget. Ezzel szemben helytelen életmóddal - mértéktelen ivás, cigi, stressz, mozgásszegény élemód, depresszió - nagyban növeljük a betegség kialakulásának valószínűségét.
A mémek is örökölhetők
Azt a folyamatot, ahogyan szüleinktől mintákat másolunk, memetikának nevezik. Ezek a mémek is öröklődnek. Hajlamosak vagyunk olyan élemódot élni, úgy étkezni, ahogyan azt szüleinktől láttuk. Ezen (életmódbeli) minták folytatása pedig elősegíthetik az örökletes betegség kialakulását. Természetesen a minták felülírhatók, megváltoztathatók.