A rózsaszín és más színű hangok terápiás hatással lehetnek a szervezetünkre; javíthatnak memóriánkon, hangulatunkon, teljesítményünkön, sőt még az egészségünkön is. Úgy tűnik, bizonyos zajok kifejezetten jó hatással vannak ránk. De mi is az a pink noise? Szakértőnk szerint mindannyian hallottuk már - anélkül, hogy ennek tudatában lettünk volna...
Először a fehér zaj nyugtató hatását fedezték fel a tudósok, most pedig a rózsaszín színű, magas és alacsony frekvenciájú hangok keveréke került fókuszba. A Journal of Theoretical Biology tanulmánya azt állítja, hogy azon felnőtt emberek, akik a vizsgálat során rózsaszín zajban aludtak, azon túl, hogy 23%-kal kipihentebbnek érezték magukat, memóriájukban is javulás volt észlelhető.
Egy kutatás során két éjszakán át 11 személyt figyeltek meg. A kísérletekben szópárokat mutattak idősebb és fiatal felnőtt embereknek. Egyik este elalvás közben rózsaszín zajt játszottak az alanyok számára, a másik éjszaka azonban nem. Ébredés után mindkét napon visszakérdezték az alanyoktól a szópárokat és kiderült, hogy jobban tudtak emlékezni akkor, amikor rózsaszín zajt játszottak az alvásuk hátterében. A zaj hatására az alanyok háromszor jobban teljesítettek a memóriateszten.
Gondolkozz rózsaszínben!
A rózsaszín zaj azokat a természetes lassú agyhullámokat erősíti, amelyek a mély alvás jellemzői. A fehér zajhoz hasonlóan a rózsaszín zaj is nyugtatóan hat az agyra, ám míg a fehér zajnak azonos a hangnyomásszintje, ez az érték a rózsaszín esetében váltakozik - kezdte szakértőnk, Dr. Varsányi Attila neurológus, szomnológus.
A pink noise-zal, vagyis a rózsaszín zajjal kapcsolatban igen érdekes kísérleteket végeztek az elmúlt években. Maga az elnevezés a látható fény pink (rózsaszín) spekrtumából származik, és a kutatási eredmények alapján jobb alvásminőséget, valamit memória javulást tulajdonítanak neki.
Magát a hangot leginkább a szakadó eső vagy a gyorsan zubogó víz hangjához lehet hasonlítani - tehát mindenki hallotta már élete során.
Magas és alacsony frekvenciák váltakoznak benne. Az emberi fül számára épphogy hallható, és nem zavaró. A tudósok sem nem véletlenül ajánlják a hallgatását alvás előtt: számos kutatás igazolja, hogy a rózsaszín zaj hatására elnyúlik a mélyalvás szakasza, ami hosszú távon jó hatással van a memóriára is - fejtette ki szakértőnk.
Rózsás álmok
Bizonyított, hogy a hangok a test legmélyére is eljutnak. Ráadásul minden másnál hamarabb érzékeljük őket, és hallásunk alvás közben is működik.
A zajok hatással vannak a szívritmusunkra, a légzésünkre, az agyi hullámokra és a hormonjainkra is, ahogy befolyásolják a koncentrációnkat, a hangulatunkat. Ha a háttérben a jó hangok szólnak, az javíthatja az agy egészségi állapotát, pozitív kihatással van a memóriára és csökkentheti a memóriaromlás mértékét is - mondta Dr. Varsányi.
Natúr fókusz
Az emberek lényében alapvetően szerepel, hogy vonzódnak a természet hangjaihoz, mert azok blokkolva a többi hangot, segítenek belemerülni abba, amivel éppen foglalkozunk.
A természet hangjai aktiválják az agy pihenésért felelős területét, ami oldja a stresszt és segít a koncentrálásban.
Éber állapotban, mikor koncentrálnunk kell, a tenger zúgása vagy az erdő hangjai lehetnek segítségünkre. Ha a háttérben ilyenkor a megfelelő hangok szólnak, az képes motiválni, segít versenyezni, vagy befejezni egy nehéz munkahelyi projektet. Ezen kívül nyugtathat, ellazíthat, elűzheti a stresszt - tette hozzá szakértőnk.
Gyógyulj meg gyorsabban!
A hangok képesek a kortizol stresszhormon szintjének csökkentésére és az immunoglobulin A-antitestek, valamit a T-limfocita falósejtek számának növelésére. Ezek a szervezet két legerősebb immunsejtjét jelentik.
A természet hangjai így hatékonyan segíthetik a gyógyulást is. A hullámzó tenger zúgásának hangja például hatásosan csökkentette a felépülést hátráltatni képes magas kortizolszintet. Aki beteg vagy sérült, az az előírt terápia kiegészítéseként hallgassa a vadon hangjait vagy rózsaszín zajt. Békéssé válik általa, ami segít meggyógyulni - hansúlyozta szakértőnk.
Add át magad a hangmasszázsnak!
Hangmeditáció, hangterápia során a kezelést vezető zengő- és hangtálakat, gongokat, csengőket szólaltat meg, melyek nyugodt, lebegő ritmusa bizonyítottan harmonizál, csökkenti a feszültséget, csillapítja a fájdalmat és emeli a hangulatunkat. Bizonyos hangfrekvenciák és ritmusok "átmasszírozzák" az agyhullámokat, segítségükkel a meditációhoz hasonlatos befelé forduló állapotba kerülhetünk, ami kedvezően hat a gyógyulásra - mondta szakértőnk.
Ezt hallgasd!
Ha ki akarod próbálni, íme egy videó, amitől rózsaszínben hallhatod a világot: