A derékfájás manapság népbetegség, ennek hátterében pedig sok esetben gerincsérv vagy más néven porckorongsérv áll. Rengetegen várnak operációra, amitől azt remélik, megszűnnek a panaszaik. Ám időközben változott az orvosok hozzáállása: úgy vélik, a legtöbb esetben egyáltalán nincs szükség a beavatkozásra. Gerincspecialista fizioterapeuta szakértőnk segítségével annak jártunk utána, hogyan előzhető meg a gerincsérv, illetve a műtéten kívül, milyen egyéb terápiás módszerek állnak rendelkelkezésre a már kialakult porckorongsérv esetén.
- Egy korábban végzett kutatás óta tudjuk, hogy a derékfájást a kíméletes mozgás sokkal jobban képes enyhíteni, mint a pihentetés. Ez az eredmény gyökeresen megváltoztatta a gerincbetegségekhez való hozzáállásunkat - kezdi Bene Máté gerincspecialista fizioterapeuta. - A gerinc ugyanis nem úgy működik, ahogy azt korábban leírták: a csigolyák közti távolságot nem egyedül a porckorongnak kell megtartania, hanem egy izmokból és lágy részekből álló úgynevezett fűzőnek - core izmoknak -, ami körülöleli a törzset.
Az is kiderült, hogy az ülő életmód miatt kialakuló tartáshibák, a gerinc természetes görbületeinek eltérése mind-mind hozzájárulnak a krónikus mozgásszervi betegségek kialakulásához.
Szakértőnk, az autodekompressziós gerincterápia (ADT) megalkotója szerint a gerincsérvvel műtöttek 85 százalékának egyáltalán nem kellene kés alá feküdnia - sőt senkinek, ha időben észrevennék a bajt.
MI OKOZHAT DERÉKFÁJÁST?
- Az egyik leggyakoribb ok a szegmentális instabilitás. Ilyenkor a csigolyák találkozásánál lévő kisízület valamennyire összecsúszik, és ilyenkor az ízületi burkoló tok irritálódni kezd - magyarázza szakértőnk. - Amikor egy hirtelen mozdulattól beáll a derekunk, az ugyanennek a jelenségnek a súlyosabb formája.
Ez az állapot ma valamilyen formában szinte mindenkinél megfigyelhető, hiszen a sok ülés már kisiskolás korban képes tönkretenni a tartást, erős túlterhelést okozva a csigolyák közti ízületekben.
A derékfájás másik oka a porckorongsérv: ilyenkor a stabilizáló izmok helyett egy ideje a porckorong viseli a terheket. Mivel nem ez a természetes feladata, nem is birkózik meg vele, így egy idő után kitüremkedik, létrejön a porckorongsérv. Ez végül ki is szakadhat, és a benne lévő zselés anyag gyulladást előidézve kifolyik a gerinccsatornába, 4-6 hétig tartó, nagyon erős fájdalmat okozva. Kevesen tudják, de ez az állapot mindenféle beavatkozás nélkül is 46 százalékban nyomtalanul gyógyul.
Két dologra érdemes figyelni. Az egyik, hogy a porckorong maga nem fáj, ezért is tudjuk észrevételnül tönkretenni. Fontos tehát a helyes üléspozíció beállítása és a megfelelő mozgás. A másik pedig, hogy csak a valóban tünetet okozó sérvet kell kezelni! Sérv esetén a kiboltosuló porckorong nyomja a mögötte futó szalagot vagy az oldalt kilépő ideget - innen a kisugárzó fájdalom, az izomgyengülés, a zsibbadás.
Ma rengeteg tünetmentes embernek vannak porckorong kiboltosulásai, azonban ha nincs tünet, nem muszáj fogalalkozni a sérvvel, ehelyett a fájdalom valódi okát kell kideríteni. A legfontosabb feladat általában a gerincgörbületek és a fűző (core izmok) visszaállítása, ezáltal a sérült porckorong tehermentesítése. Ezzel a modern hozzáállással a sérves tünetek is rendeződhetnek, ráadásul a későbbi kiújulások és egyéb idő előtti mozgásszervi problémák is megelőzhetők.
MINDENKINEK LEHET GERINCSÉRVE
- A tapasztalatok alapján bárkiről készüljön is MRI-felvétel, azon szinte biztosan látunk majd sérvet, vízvesztést - hangik a terapeuta meglepő kijelentése. - Mivel ezek általában nem okoznak tünetet, soha nem a képen látott elváltozást kell kezelnünk.
Az ADT-terapeuták, akik kizárólag gyógytornászok és orvosok lehetnek, funkcionális teszteket is végeznek, hogy felmérjék a pácien tüneteinek valódi okát, ami sokszor meglepően nem az, ami a képalkotó eljárás eredményén látszik.
A kezelés lényege, hogy a gerincet tartó izomfűzőt visszaállítsuk, és az idegrendszert újraprogramozzuk, hogy a megfelelő izmokkal vezettesse el a terheket a porckorong helyett. Létezik például egy kis izomcsoport, a multifidusok, amiről az idegrendszer hajlamos meglepően gyorsan elfeledkezni, pedig a modern kutatás szerint a hiánya jobban összefügg a fájdalmakal, mint maga a porckorong kiboltosulás. Ahhoz, hogy visszakapcsoljuk őket a mozgásba, speciális gyakorlatokra van szükség. Ezután viszont nagyon gyors és teljes gyógyulás várható!
Valójában két mószer is segít: az ADT a már komoly tünetekkel érkező betegeket kezeli. Viszont ha még nincs súlyos tünet, akkor az NMPT (természetes mozgásminta tréning) az egyik legjobb mmegelőzés. Ebben a tréningben akár évekkel a gerincbetegség kialakulása előtt észlelhető, ha valami nem működik megfelelően, és ezt orvosoljuk. Így szüntetjük meg azokat a testünkben hordott okokat, amikből később a sérvek kialakulnának, illetve a gyógyulás utáni gyakori kiújulások is megelőzhetők így.
Az idegrendszer észleli az elfelejtett izmok létezését, és innentől újratanulható a jó mozgás mintája, ami kíméli a gerincet, és átveszi a terhelést - meséli a módszeréről Bene Máté. - Szintén nagyon hasznos a gerinc egészsége szempontjából, ha minél többet járunk egyenetlen talajon, hiszen a gerinc erre van kitalálva, ez tartja karban leginkább.
Bármilyen sport is hasznos, de csak a mozgáshibák kijavítása után, máskülönben ott is a rossz mintát követjük - folytatja szakértőnk, aki szerint a TRX-edzés ideális választás, mivel folyamatos egyensúlyvesztéses állapotot hoz létre, így aktiválva a lokális kis izmokat.
MÁR A GYEREKEKNÉL IS
- A gerincproblémákat okozó rossz mozgásminták és az izomfűző nem megfelelő működése általában a sok ülés és a mozgáshiány következményei - hangsúlyozza szakértőnk. - A szinte mindenkinkél megfigyelhető instabilitás később gyakran okoz gondot: a természetes görbület elvesztésének hatására a hát mellett a vállban, a csípőben is megjelenhetnek a tünetek.
Riasztó, hogy a telefonok, tabletek képernyőjének órákon át tartó figyelése miatt a gyerekek is korán orvoshoz kerülnek, nekem már volt nyolcéves, több gerincsérvvel érkező páciensem is - hívja fel a figyelmet az életmód jelentőségére a terapeuta, aki ezek után két tesztet és két gyakorlatot ajánlott figyelmünkbe.
INSTABILITÁSTESZT
Válaszold meg az alábbi állításokat igennel vagy nemmel. Ha mindegyik igaz rád, és a képen látható tesztnél fájdalmat érzel a derekadban, valószínű az instabilitás.
- Már az iskolai ünnepélyeken is fájt a derekam, egy idő után le kellett guggolnom.
- A bevásárlókocsi tolásánál úgy érzem, muszáj előrehajolnom.
- Ha hosszan álldogálok, szinte leszakad a derekam.
GERINCSÉRVTESZT
Olvasd el a lenti állításokat, és ha valamelyik pont igaz rád, végezd el az ábrán látható tesztet valakinek a segítségével.
Fontos, hogy ne te emeld a lábad, hanem a segítő emelje fel egyenesen előbb az egyiket, majd a másikat! Ha erős, villanásszerű fájdalmat éreznél a derekadban, akkor gerincsérved is lehet, amivel foglalkozni kell!
- Lábba sugárzó fájdalom.
- Izomgyengülés.
- Előrehajlásra fokozódó derékfájás.
- Hangyamászásérzet a lábban.
GYAKORLATOK
Ez a gyakorlat újra aktiválja a gerinc melletti multifidus izmokat.
Helyezkedj el négykézláb a talajon, és az egyik térded tedd egy nagyjából 8 cm magas, lehetőleg kemény támaszra, a másikat pedig tartsd meg mellette. Figyelj oda, hogy gerinced egyenes legyen, medencéd pedig vízszintesen álljon. 3-5 másodpercig érdemes kitartani mindkét oldalra. Végezd összesen 1 percig oldalanként.
A nyújtózkodás távolítja egymástól a csigolyákat, és aktiválja az azokat széttartó izmokat, így megelőzi a sérvet.
Próbálj a fejed búbjától a csípőd aljáig nyújtózni, miközben a derekad ne legyen leszorítva!
Erről is tudnod kell!