A Candida albicans olyan emésztőgomba, mely mindannyiunk szervezetében jelen van, normál esetben semmilyen problámát nem okozva. Bizonyos körülmények között azonban túlszaporodhat, túlzott elburjánzása pedig a legkülönbözőbb akut és krónikus tüneteket mutatva súlyos betegségekhez vezethet. Jelenleg a lakosság minimum 30%-át érinti a Candida-fertőzés. Mi okozza, hogyan ismerhetjük fel és miként gyógyítható? Dietetikust kérdeztünk...
A Candida kialakulásának okáról, tüneteiről és kezeléséről Ihász Katalin dietetikust kérdeztük.
Mit is jelent pontosan ez a betegség?
- A Candida albicans egy emésztőgomba, ami a születés után telepszik meg a tápcsatronában, ahol rátapadva a nyálkahártyára kórokozóként él szervezetünkben - kezdi szakértőnk. - Normál esetben semmiféle problémát nem okoz az egészséges testben, egy megfelelően működő immunrendszer ugyanis szabályozza, és nem hagyja, hogy a gomba túlszaporodjon.
Amennyiben a szervezetben a normális, fiziológiás körülmények úgy változnak meg, hogy azok lehetővé teszik szaporodásukat, akkor kóros állapotot idézhetnek elő. Alapvetően a Candidák szervezetünknek nem ellenségei, de azzá válhatnak, amennyiben megbomlik a szervezet belső miliőjének egyensúlya. Akkor a gombák különböző módon támadnak és terjeszkednek - mondja Ihász Katalin, aki a kiváltó okok mellett a tünetek sokszínűségére is rávilágíott.
Számos tünet lehetséges: a Candida elszaporodása a
- szájüreg
- nyelv
- nyelőcső
- hüvely és
- bőr felületén történhet.
A lehetséges tünetek igen változatosan jelentkezhetnek:
- kellemetlen lehelet
- erőteljes hajhullás
- éjszakai verejtékezés
- viszketés, bőrpanaszok, akne, körömgombásodás
- krónikus hasmenés vagy székrekedés
- hullámzó kedélyállapot, csökkent libidó
- fekélyes fájdalom, bélgázok, hasi puffadás
- állandó éhségérzet, diéta ellenére is makacs túlsúly
- gyakori felfázás, hólyaghurut, megnőtt hüvelyváladékozás
- állandó hányinger
- kimerültség, levertség, állandó fáradtságérzet, koncentrációs zavarok.
Kiváltó okai főképp a következők:
- túl sok fehér liszt, élesztő, cukor
- feldolgozott élelmiszerek, gyorsételek és az előrecsomagolt fogások
- túl sok tartósítószer fogyasztása
- antibiotikum-kúra
- stressz, állandó feszültség, fáradtság, idegesség, depresszió, kevés alvás, pihenés.
Megoldás: a gombák kiéheztetése
- Nem véletlenül mondják, hogy a Candida-diéta az egyik legszigorúbb az összes módszer közül: a lényege az, hogy el kell venni a gombák táptalaját, és jó ideig nem is szabad nekik "enni adni", hogy ne térjenek vissza - folytatja szakértőnk. - Ez azt jelenti, hogy szinte mindent ki kell iktatni az étkezésből, amit általában az emberek élveznek és szeretnek. Ám emellett sok olyan élelmiszertől szabadul meg a diétázó, aminek a fogyasztása teljesen felesleges, mert semmiféle tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot nem szolgáltat a szervezetnek.
Így épül fel a diéta
- Az első 2-3 hét egy kifejezetten szigorú étrendet jelent - magyarázza a dietetikus. - Ebben az időszakban semmiféle cukros, mézes, édesítőszeres ételt sem lehet fogyasztani. Ekkor, illetve sok közülük később is tiltólistán van: kávé, alkohol, gyümölcslevek, élesztőtartalmú ételek és italok, például a penészes sajt és a sör, tészták, fehér kenyerek, fehér rizs, tejföl, tej, kefír, tejszín, ketchup, mustár, majonéz, különféle szószok, salátaöntetek, feldolgozott ételek, előrecsomagolt fogások, gyorsételek, oljaban kisütött, rántott ételek, sütőpor.
A diéta első heteiben a gyümölcsök és az aszalt gyümölcsök fogyasztása sem javasolt a cukortartalom miatt, és ebben az időszakban érdemes a húsféléket és a tenger gyümölcseit is kerülni.
Ám a 3 hét letelte után a savanyú gyümölcsök, ezek közül különösen a gránátalma, továbbá a kecskesajt, a kecsketej, a bab, a kukorica, az avokádó visszakerülhetnek az étrendbe, csakúgy, mint a sovány fehér húsok, a friss sajtok - például a mozzarella - az élőflórás joghurt, és heti 2-3 alkalommal a tojás.
Az egész diéta alatt érdemes figyelni a magas rosttartalmú ételek fogyasztására: a hajdina, a köles, az árpa, a zab, a quinoa, a barna rizs mind nagyon jó választás.
Zöldséget minden mennyiségben lehet fogyasztani: évszaktól függően érdemes sok spárgát, céklát, brokkolit, tököt, cukkinit, uborkát, padlizsánt, karfiolt, répát, spenótot, paradicsomot, retket, káposztát és kelbimbót enni.
Az erős fűszerezés kifejezetten segíti a diétát: a kurkuma, a curry, a rozmaring, a cayenne bors és a sáfrány nagyon jók a Candida ellen.
Készítsük magunk!
- A diéta egy másik nagyon lényeges eleme, hogy a bolti ételek helyett érdemes magunknak elkészíteni az ételünk - teszi hozzá szakértőnk. - Kenyeret enni lehet a diéta alatt, de a fehér kenyér helyett más megoldást kell választani: ott van a teljes kiőrlésű tönkkölyliszt vagy a különféle maglisztek, ám arra figyelni kell, hogy a kenyér is élesztő nélkül készüljön.
A hússal is vigyázni kell: leginkább a fehér húst és halat lehet csak enni, a bolti felvágottaktól pedig nem árt elbúcsúzni, mert ezek is tartalmaznak cukrot. A húsok elkészítésére is figyelni kell: az olajban kisütött verziók helyett előtérbe kell helyezni a grillezést!
- Azon túl, hogy kiemelt figyelmet fordítunk a tiltott élelmiszerekre, különösen fontos, hogy a napi ötszöri étkezésre is odafigyeljünk - hangúlyozza a dietetikus. - Nem szabad, hogy kimardjon, a diéta alapja ugyanis a rendszeres étkezés, nincs éhezés! Ennek elkerülése érdekében egy teljes heti mintaétrendet ajánlok:
Mintaétrend
HÉTFŐ
Reggeli: rántotta, zöldségekkel
Tízórai: natúr joghurt vagy egy marék natúr dió, mandula
Ebéd: grillezett hús vagy hal barna rizzsel vagy hajdinával és salátával.
Uzsonna: saláta vagy saját készítésű zabkeksz
Vacsora: paradicsom, paprika tonhallal.
KEDD
Reggeli: tonhal, zöldségekkel, magvakkal egy szelet teljes kiőrlésű kenyérrel
Tízórai: natúr joghurt lenmaggal
Ebéd: brokkolikrémleves, barnarizsből készült rizottó
Uzsonna: zöldalma
Vacsora: fokhagyma-krémleves
SZERDA
Reggeli: előre beáztatott zabpehely, reszelt almával
Tízórai: túró zöldfűszerekkel, vagy snidlinggel
Ebéd: spárgakrémleves, párolt hal, hagymalekvárral, magokkal megszórva
Uzsonna: grépfrút
Vacsora: vegyes saláta mozzarellával
CSÜTÖRTÖK
Reggeli: mozzarella paradicsommal, zöldfűszerekkel és fokhagymával, hidegen sajtolt olajjal megöntözve
Tízórai: kölespuding
Ebéd: spenót főtt tojással
Uzsonna: natúr joghurt magokkal
Vacsora: zöldséges gersli
PÉNTKE
Reggeli: natúr joghurt magvakkal és zöldséges mártogatóssal
Tízórai: főtt kukorica
Ebéd: töltött cukkíni paradicsommártásban, köles rudi
Uzsonna: zöldalma
Vacsora: teljes kiőrlésű pirítós, fűszeres olívaolajjal megspriccelve
SZOMBAT
Reggeli: almás-grépfrútos turmix natúr joghurttal és zabpehellyel
Tízórai: élesztő nélküli lángos
Ebéd: fűszeres pulykaszeletek, zellerfasírttal
Uzsonna: alma és sajtszeletek
Vacsora: saláta az ebédből maradt pulykával
VASÁRNAP
Reggeli: teljes kiőrlésű lisztből készített palacsinta almapéppel
Tízórai: natúr joghurt amaránttal vagy dióval
Ebéd: csirkehúsleves, frissen sült hal, káposztasalátával, citrommal meglocsolva
Uzsonna: teljes kiőrlésű pirítós körözöttel
Vacsora: húsleves és palacsinta
A dietetikus szerint azt is nagyon fontos szem előtt tartani és elfogadni, hogy a Candida-diéta nem fogyókúra:
- Olyan komoly életmódváltást jelent, amin szakember jóváhagyása nélkül akkor sem szabad drasztikusan változtatni, ha úgy érezzük, meggyógyultunk - magyarázza a dietetikus. - Nem szigorú diétáról van szó, hanem életmódváltásról. Ha idő előtt visszatérünk az eredeti, "régi" étkezéshez, ismét elszaporodnak a gombák.
A diéta mellett léteznek különböző növényi alapú étrendkiegészítők, amelyek segítenek a gomba mennyiségének csökkentésében, valamint probiotikumok szedése is javasolt, hogy a normális bélflóra vissza tudjon állni. A Candida-elleni diétát nők esetében 3-6 hónapig, férfiaknál többnyire 1-2 hónapig célszerű betartani, ám ez mindig egyénfüggő és szakember határozza meg a diéta pontos időtartamát - hívja fel a figyelmet Ihász Katalin.
Az édesség sem tilos!
Gyors almás süti dióval és fahéjjal
Hozzávalók:
- 4 nagyobb savanyú alma
- 30 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 1 dl olvasztott kókuszzsír
- 4 marék darált dió
- csipet só
- fahéj
- 1 citrom héja
Reszeld le az almákat, szórj rájuk egy teáskanál őröl fahéjat, és keverd össze a darált dióval. A lisztet keverd össze a csipet sóval, majd keverd az olvasztott kókuszzsírhoz, add hozzá a reszelt citromhéjat, jó alaposan dolgozd össze, majd a felét nyomkodd a sütőpapírral bélelt formába. Erre mehet rá az almás keverék, a tetjére pedig reszelve a többi tészta. Süsd 180 fokon nagyjából 30 percig!